Hej!
Snart är det dags för läger och då ses vi på Råddehult lägergård utanför Borås. För karta och vägbeskrivning till gården: https://goo.gl/maps/M4cFWrag7TzHjiV1A
Här kommer information som är bra att veta inför lägret. Hela schemat, inklusive meny för måltiderna ser du här:
Vid sjukdom
Vi vill väldigt gärna ha kompletta deltagargrupper för alla aktiviteter, så om du/ ditt barn blir sjuk och inte kan komma på lägret – anmäl det så fort som möjligt!
Allergier och akutläkemedel
I år har vi allergiker med allvarlig allergi så var vänlig a respektera nötförbudet. Ta inte med nötter ut till gården. Det kan vara så att det redan finns allergener på gården och om du är väldigt allergisk – se till att ha medicin i beredskap som du kan använda om det behövs.
Vi vill att ni anmäler läkemedel vid ankomsten och informerar om du/ditt barn behöver hjälp att komma ihåg. Mediciner bör märkas med namn. Om ni inte vill ansvara för att ingen annan kommer åt dem går det bra att lämna in till ledare, med instruktion om dosering. Vi kommer ha sjukvårdsväska med smärtlindrande på plats, så om du inte kan ta t.ex. vanlig paracetamol, rapportera det.
Workshops
I två-och-en-halv dag sysselsätter vi oss med workshops inom olika delar av spelhobbyn. Du som deltagare kommer få testa figurspel, rollspel, lajvhantverk, figurmålning och mer roligt. Varje pass är på drygt två timmar. Innan frukost, efter lunch och middag finns möjlighet att spela brädspel och på kvällarna dessutom fortsätta med frivilliga aktiviteter som kortspel, figurmålning, sociala spel/lekar eller rollspel.
Lajvet
Den sista lägerdagen har vi lajv och årets lägertema är Jakten på Atlantis! För inspiration, se packlistan. Ta inte med jättedyra specialgjorda maskeraddräkter. Det är inte obligatoriskt eller nödvändigt med lajvkläder. Neutrala och bekväma kläder att lajva i är fullt tillräckligt för att få en kul dag.
Bad
Det finns endast möjlighet till bad på djupt vatten. Det innebär att om du inte är simkunnig, enligt det du fyllt i anmälningsformuläret, kommer vi inte låta dig bada. Bad sker endast vid bestämda tider då ledare är med.
Packlistan
Läs gärna en gång extra och se till att du har med lakan eller sovsäck. Här står packlistan: https://vastspel.com/packlista-vastlagret-2025/
Mobiltelefoner
Mobiltelefon kan tas med, men glöm inte att märka mobil och laddare med namn. Mobilen får användas runt frukosten, resten av tiden är de undanlagda i vårt mobildagis. Både att sova borta och hålla fokus när vi lär ut spel brukar bli lättare då. Lägerchef och trygghetsansvarig är nåbara på mobilerna om ni föräldrar behöver komma i kontakt med oss.
Sovsal
Du kommer att sova i rum med tre andra deltagare i våningssängar. Vi ledare finns i andra sovrum i samma hus, lätta att nå om det behövs under natten.
Senaste kommentarer